Dana Janská
Kostelec nad Orlicí
tel: 733 183 799
email: dana.janska@centrum.cz

pojištění, spoření, stavební spoření, investice, úvěry, hypotéky, půjčky - Královehradecký kraj,Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou, Vamberk, Dobruška atd

Co Vás zajímá? Peníze, úspory

Německo stahuje své zlato

Novinky

Německo stahuje své zlato z USA a Francie. Kvůli auditu, či kvůli nedůvěře?

16.01.2013

Německo hodlá na své území převézt část svých zlatých rezerv, které jsou momentálně uloženy v trezorech v New Yorku a v Paříži. Krok druhého největšího držitele zásob zlata, který by podle některých analytiků mohl předznamenat zhroucení důvěry mezi největšími centrálními bankami, možná pouze svědčí o potřebě provést po delší době důkladnou inventuru.

Německá Bundesbanka, sídlící ve Frankfurtu, vlastní 3400 tun zlata v hodnotě 177 mld. USD, což ji řadí hned za světovou jedničku Spojené státy. Velká většina vzácného kovu byla v zahraničí uložena v době studené války kvůli obavám z bleskového útoku sovětských tankových divizí. Repatriaci části z 1500 tun uskladněných v sejfech amerického Fedu a všech 450 tun z úschovy francouzské centrální banky hodlá Bundesbanka ohlásit dnes. Informaci přinesl německý deník Handelsblatt.

Zpráva o záměrech německých centrálních bankéřů vzbudila na trzích rozruch. Bill Gross, výkonný ředitel největšího světového dluhopisového fondu Pimco, na svém twitterovém účtu poznamenal, že by to mohlo signalizovat rostoucí nedůvěru mezi hlavními centrálními bankami.

Podle Rica Spoonera, vedoucího analytika australské společnosti CMC Markets, nelze událost nevnímat odděleně od probíhající krize amerických veřejných financí a hašteření politiků ve Washingtonu o fiskálním útesu a dluhovém stropu. „Všeobecně si trh odvodí, že kdyby ve Spojených státech skutečně panovala dluhová krize, německé úřady by se cítily lépe, kdyby mohly svá aktiva opatrovat doma.

Americké fiskální problémy jsou v posledních měsících středem pozornosti dění ve Washingtonu. Státní pokladně, která pokaždé v posledních čtyřech letech hospodařila se schodkem přes 1 bilion USD, by mohly peníze na platy, penze a veřejné služby dojít na konci února. Ministr financí Timothy Geithner oznámil, že vláda si na provoz nyní „půjčuje" z penzijního fondu federálních zaměstnanců. Dluhového stropu ve výši 16,4 bilionu USD bylo dosaženo už na konci prosince. Od té doby se ministerstvo uchyluje k nejrůznějším účetním trikům, aby se nedostalo do insolvence.

„Důvodem repatriace části zlata je snaha podpořit důvěru německého spotřebitele v solidnost Bundesbanky," prohlásil v rozhovoru pro CNBC Sebastien Galy, hlavní měnový analytik Société Générale. V tomto okamžiku se podle něj událost jeví tak, že se "systém hroutí" a že „všeobecná důvěra klesá."

Dominic Schneider ze švýcarské banky UBS se domnívá, že držba zlata v nejdůležitějších finančních centrech dává smysl, jelikož Německu poskytuje přístup k zahraničním měnám typu amerického dolaru. „Na druhou stranu jsme svědky toho, jak jednoduché je dnes rozjet tiskařské lisy s penězi. Proto už zlato jako kolaterál není třeba," tvrdí Schneider s odkazem na tři kola kvantitativního uvolňování ve Spojených státech a podobné akce centrálních bank v Japonsku a eurozóně. V éře nadmutých bilančních sum centrálních bank podle Schneidera držba zlata v domácích sejfech „není špatný nápad."

Analytici se nedomnívají, že by měnové či komoditní trhy na kroky Bundesbanky nějak výrazně reagovaly. Vlastníkem zlata nadále zůstává centrální banka, takže rovnováha poptávky a nabídky by neměla být vychýlena.

Navzdory spekulacím o poklesu důvěry v centrální banky nebo jejich měnové politiky by stěhování zlata do Frankfurtu mohlo mít daleko prozaičtější vysvětlení: potřebu inventarizace. V říjnu loňského roku Bundesbanka stáhla dvě třetiny svých zlatých rezerv z Bank of England. Ve stejnou dobu spolkový soud centrální bance navrhl, aby každoročně prováděla audit svých zásob v zahraničí a inspekci a na místě.

Tuto teorii by potvrzovala včerejší zpráva stanice Deutsche Welle, podle níž Bundesbanka reaguje na kritiku Spolkového úřadu pro audit. Ten banku, v zemi pokládanou za nejdůvěryhodnější instituci, pokáral za neschopnost řádně ověřovat množství a kvalitu svých zlatých zásob mimo německé území. Centrální bankéři si tak možná chtějí ušetřit námahu a náklady inventur tím, že zlato jednoduše převezou domů. Bundesbanka hodlá novou strategii správy zlatých rezerv představit dnes.

(Zdroje: CNBC, Deutsche Welle)

Vyznejte se v pojištění

Pojistky jsou nástrojem k zabezpečení nahodilých a zpravidla nepříjemných událostí. Krádež, zničení majetku, smrt, invalidita a další. To všechno jsou věci, které si nikdo z nás nepřeje, ale občas se někomu přihodí. Proto jsou pojistky běžnou součástí našich výdajů. V tomto článku se dozvíte, jak mít pojistky správně nastavené – abyste neplatili zbytečně mnoho peněz pojišťovnám a aby Vám pojišťovny v případě škody zaplatily to, co budete potřebovat.

Udělejte si sami velmi jednoduchou inventuru Vašich pojistek. Možná zjistíte, že můžete ušetřit spoustu peněz. Nejdříve si pojďme vysvětlit, k čemu vlastně pojistky slouží: Pojistky by měly sloužit k tomu, aby nám pomáhaly v situacích, které bychom sami finančně nezvládli. Inventura Vašich pojistek by měla začít právě tímto bodem:

Neplatíte za něco zbytečně? Mějte pojištěna jenom ta rizika, která byste sami finančně nezvládli. Ztráta střechy nad hlavou po povodni nebo požáru nás může výrazně ekonomicky ohrozit. Rozbité okno ale zvládneme zaplatit sami. Podobné to je u životních a úrazových pojistek. Když někdo po autonehodě zůstane invalidní, přichází o budoucí příjmy v hodnotě stovek tisíc nebo milionů korun. Je to velké riziko, které se vyplatí mít pojištěné. Mnoho lidí si platí pojistky pro případ drobných úrazů. Za zlomenou ruku pět tisíc. Za deset stehů tři tisíce. Taková pojistka může stát i dvě stě korun měsíčně. A přitom toho moc neřeší. Zlomená ruka neohrozí Vaší finanční kondici, S tím si poradíte sami. Pokud byste ty ušetřené dvě stovky pravidelně investovali do akciového portfolia, získáte na dvacetiletém horizontu téměř sto tisíc korun.


Zaplatí mi pojišťovny v krizových situacích? Mám pojištěnou nemovitost tak, abych v případě totální škody dostal peníze na postavení stejné nemovitosti? Recept je jednoduchý. Podívejte se do pojistné smlouvy, jestli je pojištěná na novou hodnotu. Dále odhadněte, kolik by dnes stála výstavba stejné nemovitosti. Pokud se Váš odhad příliš neliší od pojistné částky, je vše v pořádku. Pokud je v těchto částkách významnější rozdíl, pak je možné, že platíte pojistku zbytečně. Pojišťovny v případě škody mohou namítat podpojištění – v případě škody budou plnit ve stejném poměru, jako je nová cena a výše pojistné částky.


Máte životní pojistku? K čemu Vám slouží? Životní pojistka by měla sloužit primárně k tomu, aby zajistila Vaše blízké, kteří jsou na Vás finančně závislí. Zkuste si spočítat, kolik by Vaší rodině měsíčně scházelo v rodinném rozpočtu. Pokud nemáte příjem, který je nezávislý na Vaší práci (např. příjem z pronájmu nemovitosti), pak by pojistná částka pro případ smrti měla být alespoň ve výši Vašeho tříletého příjmu.


Kolik stojí Vaše pojistka? Máte životní pojistku na dva miliony korun za 3.000 měsíčně? Taková pojistka Vás může stát významně méně. Může stát jenom dva tisíce. A bude krýt stejná rizika. Může stát jenom tisíc korun. Třikrát méně. A pořád kryje stejná rizika. Rozdíl mezi první a poslední variantou je dva tisíce korun. Pokud byste ty ušetřené dva tisíce korun pravidelně investovali do akciového portfolia, získáte na dvacetiletém horizontu 993 tisíc korun.


Ušetřete na pojistkách. Pokud je to možné, zvolte si vyšší spoluúčast. Už víte, že je důležité pojišťovat jenom důležitá rizika. Vyšší spoluúčastí říkáte pojišťovně, že drobné škody zvládnete sami a s těmi velkými potřebujete pomoci. Pojišťovna Vám za to nabídne nižší sazbu pojistného.


Velmi drahé a zbytečné pojištění. Někteří lidé platí pojistku, ze které se nikdy nemůže plnit. Jsou to případy, kdy při sjednávání pojistky nesdělili pojišťovně pravdivé informace. Pojišťovny si většinou neprověřují pravdivost informací při sjednávání pojistek, ale až při případném plnění. A v pojistných podmínkách je vždy ustanovení o tom, že v případě uvedení nepravdivých informací se může snížit nebo odmítnout plnění. Takto sjednaná pojistka je velmi drahá a zbytečná. Nikdy se z ní nebude plnit. Jako příklad lze uvést pojištění pracovní neschopnosti. Při sjednání je důležité uvést všechny současné i minulé zdravotní potíže. Pokud se dostanete do pracovní neschopnosti např. s onemocněním jater, pojišťovna si vyžádá výpis ze zdravotní dokumentace. A pokud se dozví, že klient v mládí prodělal žloutenku, zřejmě odmítne plnit.

TIP pro Vás: Projděte si Vaše pojistky a zkontrolujte, jestli neplatíte Velmi drahé a Zbytečné pojištění.

Pojišťujte jenom to, co nezvládnete vyřešit sami. Pojistěte si všechna rizika, která byste finančně nezvládli. Všechny ostatní pojistky pečlivě zvažte. V případě, že si nebudete vědět s něčím rady, poraďte se s odborným konzultantem.
1
sleva 20% na pojištění domu
AKCE-DŮM
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one